Haber Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 08:17
 
Vekil sayısı azaltılsın il sayısı 100’e çıksın
CHP Milletvekili Gürsel Erol, Kılıçdaroğlu’na sunduğu raporu SÖZCÜ’ye anlattı: Erol raporunda özgürlükçü bir Anayasa önerdi. “Milletvekili sayısı 600’den 500’e düşürülmeli. 100 Türkiye Milletvekili partilerin aldığı oy oranına göre Meclis’te yerini almalı. Şehir sayısı da 100’e çıkarılmalı” dedi.
SİYASET Haberi
Vekil sayısı azaltılsın il sayısı 100’e çıksın

Toplumun tüm kesimlerinin katılacağı, söz sahibi olacağı demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir süreç sonunda eşit, Anayasal güvencesi olan yurttaşlık hakkı tanımlanmalı. Türkiye'nin etnik ve kültürel çoğulcu yapısının siyasal, toplumsal ve kültürel sisteme yansıması sağlanmalı. TBMM'nin yürütme üzerindeki denetimi eksiksiz ve kusursuz olarak işletilmeli. Yürütme karşısında Meclis'in yetkilerini güçlendirilerek, denge ve denetleme işlevi tam olarak yerine getirilmeli. TBMM, kuvvetler ayrılığı ilkesinin özüne sahip çıkılarak güçlendirilmeli.

TERCİHLİ OY PUSULASI

Siyasi Partiler Yasası değiştirilerek, halkın iradesinin kendi inisiyatifiyle doğrudan sandığa yansıması için 1991 yılında uygulanan ‘Tercihli Oy' sistemi geri getirilmeli. Seçmen hangi partiye oy verirse versin herhangi bir partinin listesindeki milletvekiline işaret yöntemiyle oy verebilmeli.

Milletvekili sayısı 500'e düşürülmeli ve 100 milletvekili Türkiye Milletvekili olarak partilerin aldığı oy oranına göre Meclis'te temsil edilmeli.

100 Türkiye Milletvekili partilerin aldığı oy oranına göre dağıtılırken bu dağıtıma Türkiye barajı uygulanmamalı.


Köprü, otoyol ve tüneller acele kamulaştırılmalı

İl sayımız 100 e çıkarılmalı, ilçe sayısı da artırılmalı. Bodrum, Manavgat, Alanya, Marmaris, Kuşadası gibi ilçeler ‘Turizm Kenti' yapılarak özel yasal düzenlemeyle teşvik paketleri hazırlanmalı. Kırsal yerleşme özelliğini yitirmemiş, verimli topraklara sahip örneğin Ceylanpınar, Akhisar, Polatlı gibi ilçeler ‘Tarım Kenti' ilan edilmeli ve bu illere özel yatırım teşvik programları düzenlenmeli.. Lüleburgaz, Nazilli gibi ilçeler özel statülü ‘Sanayi Kenti' yapılmalı.

CHP'li Erol önerilerine şöyle devam etti: Şehir Hastaneleri kamulaştırılarak Sağlık Bakanlığı'na devredilmeli. Ülkemiz için stratejik önemi olan köprü, otoyol, tünel, özelleştirilen madenler, enerji dağıtım işletmeleri (elektrik, doğalgaz), enerji santralleri, barajlar, havaalanları kamulaştırılmalı, yüzde 51'i kamunun 49'u halkın olacak şekilde halka arz edilmeli.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vekil, sayısı, azaltılsın, il, sayısı, 100’e, çıksın,
Yorumlar
Haber Yazılımı